Kapitola II.

4. – Otázka – „Jaké technické doplňky potřebujeme?“ V této části přípravy, když už máme vybraný konkrétní druh komerčního krmiva a rozhodneme se jeho přípravě věnovat patřičnou pozornost, neobejdeme se bez pořádného kbelíku a síta na protlačení krmiva.

nadoby01 Můžeme si toto všechno zakoupit v rybářském obchodě jako originální soupravu. Za ty roky přípravy krmiva u vody se mi velmi osvědčila souprava: vědro 17 litrový objem, uvnitř se značkami objemu, spolu s 5 litrovým lavorem a víčkem. Plus kulaté síto s pořádným uchycením, které pasuje na kbelík i na lavor.  síto

Výhodou takového setu je, že pokud jdete k vodě, vše potřebné si naložíte do kbelíku (krmivo, strouhanku, zabarený šrot, aromata), drobnosti do lavóru (konzervy kukuřičky, krabičku s kosťákmi) av jedné ruce vše spolu lehce přenesete od auta k vyhlédnutému místu na lov . I během přepravy v autě to má své výhody. Správným uložením věcí v autě si během přepravy ochráníte interiér auta. Zpět si zase pohodlně odvezete úlovek („pokud se poštěstí“). Dobré je pořídit si i malou plechovou zahrádkářskou lopatku a umělohmotnou nádobku s rozprašovačem.  fixirka

Nemusí být nějaká speciální, stačí důkladně vyčištěná 0,5 litrová nádobka po vyprázdnění přípravku na čištění oken. Jsou to drobnosti, ale hodně v konečném důsledku pomohou.
5. – Otázka „Jak správně míchat krmivo?“ Pojďme nyní k přímému míchání krmiva. Jdeme míchat těžší kaprové krmivo, které budeme na vybrané místo lovu házet rukou, nebo střílet prakem.
* poohlédnout se po břehu nebo v blízkém okolí po nějaké hlíně – nejlepší je čerstvý krtinec co nejtmavší barvy. Krtci za nás odvedou nejhorší část práce „nakypřit hlínu“. Tam kde se nacházejí krtci, tam je hlína čistá, bez nějakých chemikálií. Pokud je krtinec čerstvý je to super – má tu správnou vlhkost a můžeme ho po prosátí přímo použít do krmiva. Pokud je suchý, tak ho prosejeme hlínu přes síto do pomocné nádoby (lavoru nebo na víčko kbelíku) a rozprašovačem pokropíme vodou, promícháme a necháme vsáknout vlhkost do hlíny. Případně ještě jednou přeženeme hlínu přes síto. Nesmíme z hlíny udělat bláto! (Pokud to však nechceme udělat záměrně!)
* Do kbelíku si nasypeme 1kg kaprového krmiva, přidáme chlebovou strouhanku (0,5 – 1 kg), promícháme a postupným přidáváním zabareného kukuřičného šrotu (cca 0,5 kg) promícháváme ve kbelíku dokud nemáme krmivo přiměřeně navlhčené. Pokud nestačí voda, kterou obsahuje zabarený šrot přidáme vodu z revíru na který jdeme lovit. Snažíme se mícháním docílit směs, která neobsahuje slepené grče krmiva, ale musí se pěkně rozpadat a zároveň z ní vyzkoušíme udělat kouli, která by měla dát znovu mezi prsty rozdrobit. Protlačíme přes síto a přidáme hlínu. (1-2 kg navlhčené hlíny) Zlehka ve vědru promícháme. Základ máme hotový!
* Kuřáci mohou použít při míchání krmiva igelitové rukavičky používané v obchodních domech při prodeji chleba a pečiva – možná se to zdá někomu směšné, ale použitím jedno rázových rukaviček se zabrání přenosu pachu rukou kuřáky do krmiva. Kuřáci jsou na smrad zvyklí, ale ryby na dehet asi ne. I když kamarád vyprávěl, že ulovil kapra i na špaček z cigarety, který napíchl ze Švandy na háček! Já bych se na tuto historku moc nespoléhal! Prosévače hlíny a protlačování krmiva je dobré použít i nové kožené pracovní rukavice

rukavice (dostat je za levný peníz na pumpách nebo v domácích potřebách). Výhodné jsou proto, že můžete razantněji protlačovat i převlhčení krmivo a nerozpadnou si citlivou pokožku na konečcích prstů. U staršího site se může uvolnit nějaký drátek na okraji síta a je zákon schválnosti, že i když bude uvolněn co jen jediný, určitě si tento drát píchnete do prstu a právě do takového, který nejvíce potřebujete! Takže … já jsem z bezpečnostního hlediska více za užívání kožených pracovních rukavic.
* Po závěrečném protlačení krmiva můžeme pro kapra přidat další pochoutky, které nám nejen zvětší objem, ale i udrží ryby déle na našem lovné místo. Klasikou je přidání partiklu – tj. kukuřičky z plechovky, nebo uvařené žito, řepku olejnou, vařený hrách … podle toho, co má rybář možnost si sehnat.
* partikl přidáváme postupně – vždy jen v takovém množství, aby se ještě dala udělat stisknutím koule velikosti pomeranče a při házení se nám nerozletela ve vzduchu.
* Práškový posilovač (vůni) dáváme také až nakonec. Poprášíme jím povrch krmiva, lehce prohrábnete vrchní 2 cm vrstvu krmiva a vyděláme 2 – 3 návnadové koule. Znovu poprášíme a tento postup opakujeme.
* Pokud nám krmivo trochu vyschlo a nedají se dobře vytvarovat koule, nebo se během letu rozpadnou vezmeme nádobku s rozprašovačem a zlehka postříkáme povrch – prohrábnete krmivo a znovu postříkáme. Během horkých dní zabráníme vysychání krmiva pokud prostřeme na povrch mokrý hadr. Není moc vhodné uzavírat připravené krmivo víčkem. Pokud obsahuje sladké přísady, dokáže při 30 stupních zkysnout i za hodinu! Víčkem přikývne krmivo za deště, aby nám dešťová voda příliš nezmáčala krmivo.

************************************
Pokračování příště v další části …… .. 3. Kapitolou
************************************

krmivo – Google Blog Search

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.