Pozor na otravu vtáctva: Takéto krmivo radšej vyhoďte! – Pluska.sk
Když pravidelne čítate užitočné rady a tipy na www.iZáhradkár.sk[1], iste viete, aké vtáky sadají v zimných měsícoch na kŕmidlá a čím treba jednotlivé druhy prikrmovať[2]. V tomto článku nájdete potřebné informace o tom, jak krmivo kontrolovat a v akom případě ho už treba vyměnit.
Olejniny radšej v malom
Vtákom nenabízíjte zatuchnuté olejniny, zažltnuté ani jinak závadné či zapáchajúce. Radšej nakupujte v malom, aby se vám zásoby nepokazili. Když ste už pokazené zásoby olejnatého krmiva objavili, nekompromisne ho vyhoďte.
To neplatí jen pre lojové závesné kŕmidlá, ale i pre orechy. Dobre skontrolujte, či ne jsou oriešky navíc plesnivé. Plesne se šíria během nevhodného skladovania a ich spóry jsou pre vtáky smrteľne nebezpečné.
Jak skladovat krmivo
Semená na kŕmenie vtáctva treba skladovat na suchom, tmavom a chladnom místě. Pravidelne zásoby kontrolujte.
Oriešky vydržia dlhšie zdravé, když jejich budete skladovat v škrupinách. před skŕmením však škrupiny rozlúsknite, aby ste se presvedčili, že jsou jadrá v poriadku.
Žiadna sol ani koreniny
Pro vtáky jsou zvyšky ľudského jedla nevhodné, škodlivé je dokonca pikantné či solené jedlo.
Pečivo či chlieb, které už nechcete konzumovat, není vhodné ani pre vtáky. V kysnutom ceste totiž naDále prebiehajú kvasné procesy, chlieb i pečivo může dokonca začat plesniet i tuchnút.
Sladké pečivo způsobuje v tráviacom trakte vtákov smrteľné reakcie.
Zásady starostlivosti o krmivo
• Novú dávku krmiva doplňte až potom, jak se utratí stará.
• Mokré, zasnežené či znečistené krmivo vyhoďte a nahraďte čerstvým.
• Niekteré druhy vyhľadávajú potravu pod kŕmidlami. I tu kontrolujte stav semien a odstráňte mokré či znečistené krmivo.
• Čistite kŕmidlo, kontrolujte zásobník.
Pozor na choré vtáky
Když si v okolí vašeho kŕmidla všimnete nezdravý trus (riedky, zelenkavý namísto klasického čierno-bieleho trusu vtákov), buďte ostražitý. Na vaše kŕmidlo se chodí prikrmovat nezdravý vták, který může nakazit jiné vtáky, ba možno i vás.
Kŕmidlo odstráňte a dobre vyčistite, vydezinfikujte prostriedkami, které používate na čistenie domácnosti. I zem dobre pozametajte nebo zoškrabte zvyšky krmiva i trusu.
Užitočné rady a inšpirácie na tvorbu funkčných kŕmidiel nájdete v januárovom čísle časopisu Záhradkár.
References
- ^ www.iZáhradkár.sk (www.pluska.sk)
- ^ aké vtáky sadají v zimných měsícoch na kŕmidlá a čím treba jednotlivé druhy prikrmovať (www.pluska.sk)