Original article

Ve středu tu dosévali hrách s podsevem jetele. Kromě těchto dvou plodin přijde do směsky ještě jarní pšenice. Je to vlastně taková novinka, kterou tu letos zkoušejí, jak vysvětlil předseda družstva Jiří Růžička: „Jetel využijeme v příštím roce do senáže a na semeno. Hrách a pšenice přijde do senáže letos. Je to nová receptura. Směsku jetele s hrachem jsme vylepšili pšenicí. Směs hrachu s pšenicí by měla být dostatečným zdrojem bílkovin pro dojnice. Zasejeme celkem čtyřiačtyřicet hektarů.“

Setí směsky znamená vyjet na pole celkem třikrát, protože hrách se seje do hloubky sedm až osm centimetrů. Za ním přijde jarní pšenice do hloubky jeden a půl centimetru. Nakonec se pole ještě přeseje jetelem do hloubky jeden centimetr. „Bohužel, jedno pole sejeme třikrát. Doufám, že se nám náklad vrátí v kvalitě krmiva,“ uvažoval Růžička.

Kromě směsi mají v Malinové zaseto pětadvacet hektarů jarního sladovnického ječmene. Protože se prodává za nízkou cenu (pohybuje se zhruba mezi čtyřmi sty třiceti a čtyřmi sty padesáti korunami za metrický cent, loni byla o stovku vyšší,) zaseli ho letos o polovinu méně. Místo toho přidali na podzim ozimou pšenici. Zbývá už jen zasít asi sedmdesát hektarů kukuřice, na kterou je tak deset dní čas, a také devět a půl hektaru lupiny úzkolisté. Tou v Malinové zčásti nahrazují sóju v krmných směsí. Zhruba tři čtvrtě kilogramu lupiny nahradí kilogram sóji.

„Kromě setí máme třikrát přihnojeno všech sto čtyřicet hektarů ozimé řepky. Poprvé jsme aplikovali dusíkaté hnojivo v dávce 2,5 q na hektar. Podruhé to bylo dusíkaté hnojivo s obsahem síry. Dále jsme ošetřili porosty proti botrytidě a houbové chorobě. Přípravek působí zároveň jako regulátor růstu,“ popisoval Jiří Růžička.

S porosty řepky jsou v Malinové spokojeni. Přezimovaly velmi dobře. Rostliny mají silné kořeny i krčky. Pokud bude příznivé běhemí s dostatkem srážek, lze očekávat slušný výnos, stejně jako u ozimých obilovin. Z těch tu pěstují ozimý ječmen a pšenici. Zčásti je dodávají jako osiva, něco prodávají a část poslouží jako krmivová základna v živůčišné výrobě. Stejně jako veškeré tritikále, které pěstují na pětadvaceti hektarech.

Kromě ošetření řepky byla nutná ještě aplikace herbicidu proti heřmánku. Ošetřeny jsou také ozimé obiloviny. Tím by měly být jarní práce hotovy.

krmivo – Správy Google

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.