Pomlázka se blíží. Jak Nejlépe skladovat vajíčka? – EuroZpravy.CZ

Velikonoce Jsou ve znamení vajíček. Každý je bude mit doma velké množství, můžete přímo je nějak skladovat, aby alespoň nějakou dobu vydržela čerstvá? Právě to nám Prozradit v rozhovoru výživový specialista Ivan Mach.


Jk tedy Nejlépe skladovat vajíčka?

Vejce Mají rády teplotu kolem 7 ° C, proto bychom je neměli mít ve dveřích chladničky, jak je mnoho Lidí má, ale sepíše někde vzadu. Do dveří chladničky totiž při otevírání a zavírání pronikne Nejvíce teplého vzduchu, proto je Nejlepší je skladovat při zadní strany.

Jak dlouho nám vajíčka vydrží?

Při optimálních podmínkách, tedy při teplotě 7 ° C, vydrží vejce třídy A nebe AA dva až tři týdny, vejce třídy B vydrží jeden až dva týdny.

Možná nějak poznat vejce, které bychom raději nemele jíst?

Poznáme to podle toho, kdyz je dáme do nádoby s vodou, tak ta co plave, už ne čerstvá. Nemusí však být nutně Zkažená. Vejce by melo pomalu klesat ke dnu.

Blíží se Velikonoce, vetsinou je vajíček je barvených, MOHOU ho Barviva nějak poškodit?

mele bychom používat pouze barvy, které jsou k tomu určeny. Vyvarovat bychom se mele témat nejlevnejsi, kde hrozí, že MOHOU být příliš chemické. Osobně nejraději vejce vaříme v cibulové slupky.

Co se všechno dá s vejci dělat?

V dnešní době je široká paleta jídel, které jdou z vajec udělat. Kupodivu i zdravá, což se drive příliš nevědělo, protože tomu špatnému cholesterolu, který je ve vejcích, se přisuzovali mnohem více negativních vlastností než dnes. Nyní považujeme vejce za velmi zdravou potravinu, hlavně díky bílkovinné části, která obsahuje albumin. Ten obsahuje látky, které pomáhej k regeneraci svalů a má velký význam pro zdraví. Kroměř toho žloutek obsahuje železo. Toto železo je velmi dobře vstřebatelné, více než například ve špenátu. Může to být dobrá alternativa pro vegetariány, kterým nejedí maso, ale MOHOU si dat občas vejce. Nejstravitelnější Jsou vejce Nahniličko, to znamená Krátce vaření, do Tří minut podle velikosti vejce.


10 věcí, které byste mele o vajíčka vědět:

1. U vajec musí povinně uvádět Země původu.

2. Informace o původu vajec je třeba hledat pouze na skořápce. Může se stát, že ačkoli je na plastové krabičce označení CZ, co signalizuje český původ, na vajíčka bude PL (Polsko).

3. Jak je možné, že se liší označení vajec na obalu a na skořápce? Vše je podle potravinářských předpisů. Obchodník zásilku zahraničních vajec u nás vytřídí a nechá zabalit ve veterináři schválenou provozu, jehož registrační číslo pak umístí na obal. Země původu dovezených vajec však nesmí být na obalu uvedeno, nebyla to zakazují předpisy EVROPSKÁ UNIE. Úředníci v Bruselu tak předpokládají, že zákazník Prodávající si může Otevřít obal, ve kterém Jsou vajíčka, a podivné se pro označení Země původu. Když je obal zatavený, musí být na obalu údaje dva – kód drůbežárny i Balírny.

4. Předpisy pro značení vajec na skořápce Jsou Stejné v celé Evropské unii. Například 2CZ1234 znamená: 2 – označuje metodu chovu nosnic (1-3), CZ je kód státu, 1234 – registrační číslo drůbežárny.

Co jaké číslo znamená? 0 – ekologická vejce. Na čtverečním metru SMI být jen šest nosnic, krmiva (90 procent) musí pocházet z ekologického zemědělství. 1 – slepice ve volném výběhu, každá nosnice má výběhu aspoň metr čtvereční. 2 – nosnice žijícím volně v halách na podestýlce, na metr čtvereční SMI případě nanejvýš devět nosnic. 3 – slepice z halového chovu v DRÁTĚNÝ klecích. V kleci muze byt maximálně devět nosnic.

5. Výroba vajec v Česku klesá kvůli drahým krmivům a energii, zatímco v Polsku ve vajec přebytek. Proto většina je v Česku tolik polských vajec.

6. Krabičky z papíru se snažil otevírají a květnu i další výhody. Jsou prodyšné, takže se v nich vejce nepotí.

7. Tzv. obohacená vejce by mela mit vyšší výživovou hodnotu. Pro výkrm nosnice se používá proto speciální krmivo – jód, selen atd..

8. Tzv. třízrnná vejce Jsou ta, kde v krmné SMEs Jsou Kroměř pšenice takové kukuřice a ječmen.

9. Hmotnostní skupina se označuje písmeny: S (malá), M (střední), L (velká) a XL (velmi velká).

10. Jak poznat čerstvá vejce? Barva skořápkou nesouvisí s kvalitou, ale jen s plemenemnosnic. Pozor, aby byla skořepinou čistá a neporušená. Rozhodující pro určení kvality vajíčka je Bílek. Ten musí být zakalený, průhledný a bez krevních skvrn. Sledujte i barvu žloutku, který by Měl tmavší. To je způsobeno tím, že slepic pasené ve venkovním výběhu Mají žloutek ztmavení barvivem z trávy. Nosnice, které žijí v halách, mají takové tmavší barvu žloutku, ale to je díky speciálními krmivu.

reklama