Horizont ČT24

Teherán / Moskva / Washington – Desítka opic, psů a dalších živůčichů obětovali svůj život ve prospěch Vesmírná výzkumu. Cesty zvířat do kosmu ale nekončí ani více než 60 let po Prvních pokusech. Rusové na stanici Mir chovají Křepelka, ve stavu beztíže létají mloky a zvířata Mají pomoci i při cestě na Mars. Před dvěma lety poslali Rusové na 30 dní na oběžné dráze pískomilové, jehož přežije bez vody celý měsíc, POkud dostávají vlhké krmivo.

zdroj: ČT24

Zvířecí astronauti Ham a Lajka

Zvířecí astronauti Ham a Lajka

Takové Írán se před Několik dny pochválil světu vlastním milníkem při dobývání vesmíru. Opice, jehož vyslal na oběžné dráze, se na Zemi vrátila v pořádku, a Teherán se tak přibližuje pilotovaný Kosmický letu. Primát – na rozdíl od Švehla předchůdce – let prožil, být podle některých zpráv mohlo jít o podvrh [1] , protože vyslána opice vypadala úplně jinak než ta, kterým Írán představám mědi. Teherán úspěšné vyslána opice prezentoval jako Největší Dosavadní Úspěch svého vesmírného programu, v jehož rámci by do osmi let Měl do vesmíru vyslat člověka.

Desítka zvířat už se staly astronautů proti Své vůli. Íránci zvolili stejnou postup jako před nimi Čína nebe Japonci a více než před půl století Rusové a Američané. I jim cestu do vesmíru vyšlapal zvířata. První tvorové, kterým kdy opustili zemskou atmosféru, byly octomilky, myši, opice a psi. Závod mezi USA a sovětských svazem o dobytí vesmíru tak byl zároveň soubojem mezi zvířaty. Sovětu vsadili na psy, Americaně na opice.

  • Lajka

    Lajka zdroj: ČT24

  •  Ham

    Ham zdroj: ČT24

  •  Jurij Gagarin

    Jurij Gagarin autor: ČT24, zdroj : ČT24

  •  Alan Shepard

    Alan Shepard zdroj: Wikipedia.org

V roce 1961 – tři měsíce po šimpanzi bránili, zároveň ale takové tři týdny po Jurij Gagarin – poslali Spojené státy do vesmíru Švehla Prvního astronauta Alana Sheparda. Bod za Prvního člověka ve vesmíru si připsali Rusové – možná i proto, že dopředu počítali ztráty. Legendární fenku lajka obětovali, aby se na oběžné dráze dostali jako první.

Když Moskva lajka na orbitu vysílala, varovali Spojené státy – Stejně jako dnes v případě Íránu – před testováním raket pro balistické střely. Obavy z války ale v roce 1957 přehlušil smutek nad osudem fenky – technologie pro návrat z oběžné dráhy na Zemi tehdä ještě neexistovala, milovníci zvířat po celém světě se s Lajčinou smrtí smířit nechtěli.

zdroj: ČT24

Belka a Střelka

Belka a Střelka

Po ní následovala řada dalších psů a další dvě psí legendy: Belka a Střelka se jako první vrátili z oběžné dráhy v pořádku. Rusům dodalo sebevědomí a Gagarinovi odvahu. Svůj Úspěch vmetla Moskva Washingtonu elegantně do obličeje, Když jedno z Bělčjjiných stěny daroval Nikita Chruščov Jacqueline Kennedyová.

 přehrát video

Zookosmonauti

Zdroj: ČT24

References

  1. ^ mohlo jít o podvrh (www.telegraph.co.uk)

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.