4. Co si pořídit před koupí morčete

a) klec
b) přenosnou nádobku
c) napajedlo
d) misku
e) hobliny
f ) seno
g) krmivo
h) domeček

Klec

Platí: Čím větší, tím lépe. Neměla by mít méně než jeden metr na délku. Čím více prostoru bude poskytovat, tím bude morče šťastnější a spokojenější. (Když jsem svoje morčata, tehdy Fifinka a Bertík, přestěhovala z menšího akvária do velké klece, hlavně Bertík byl zpočátku od štěstí celý bez sebe – běhal jako blesk z jednoho konce klece na druhý.) Pamatujte však i na to, že když bude morče po kleci běhat, bude vykopávat piliny i nečistoty ven. Můžete na to myslet už před koupí klece – dají se sehnat i takové, co mají o 15 i více centimetrů vyvýšené dno. Pokud dáte místo pilin podestýlku pro kočky také to sníží nepořádek. Místo klece se dá použít i akvárium, je však méně vhodné zejména tehdy, pokud je velké. Je těžké a křehké, proto se nepohodlně čistí a snadno ho můžeme při údržbě rozbít. Problematické je také zavěsit na něj napajedlo. Takové, co je určeno speciálně do akvária a přichytává se přísavkou, je velmi labilní. Morčata ho často shodí, když pijí, často se uvolní a spadne i samo. Tehdy se jim vylije voda na hobliny a ony rady ohlodají i takto spadlou přísavku a udělají tím další škodu. Doporučuji proto rozhodnout se pro klec. Velmi důležité je, aby klec byla vhodně umístěna. Přes zimu by to mělo být v bytě – ne však u radiátoru, ani u vchodových nebo balkonových dveřích. Vyloučíme i prostor, kde je často průvan. Morče by v takovém prostředí mohlo velmi snadno dostat zápal plic. Pokud máte zasklený balkon, přes léto morčata můžete držet i tam. Zasklený by měl být nejen kvůli větru a možným změnám běhemí, ale i kvůli ochraně vůči jjjiným zvířatům. Pokud vaši sousedé chovají kočku, o čem vy ani nemusíte vědět, ta lehce přeleze z jednoho balkonu na druhý a váš miláček se stane její kořistí! Ani takové případy nejsou raritou a je třeba s nimi počítat. Pokud necháte zasklený balkon pootevřený, chraňte otvor alespoň síťkou.

Přenosná nádobka
Odnesete si v ní morče z chovproduktu a bude vám sloužit vždy, když budete chtít zvířátko přepravovat (nejčastěji k zvěrolékaři). Nádobka by neměla být příliš malá, aby v ní zvířátko nebylo příliš stísněné, mohlo se trochu hýbat a hlavně – mohlo se bez problémů otočit. Pokud budete mít morčata dvě, musí být nádobka o tolik větší, aby se do ní bez problémů obě vešly a netlačily se. Když budete morčata kupovat jako maličké mláďátka, myslete na to, jaké budou velké, když dospějí (24 – 30 cm!) A už předem vyberte nádobku tomu přiměřenou.

napajedlo [1]
Při šťavnaté stravě se dá sice morče (tak jako jiné hlodavce) chovat bez vody, vůbec to však nedoporučuji. Vám by jistě také nebylo příjemné, kdybyste nedostali napít a vodu byste měli jen ze šťavnaté potravy! Hlavně v letním období je pro ně velkým utrpením žít o žízni. (Jistá chovatelka potkanů ​​si zase všimla, že když jim nepodávala vodu, byly matky agresivnější na svá mláďata. Jakmile jim začala vodu podávat, jejich chování se změnilo k lepšímu.) Miska s vodou není vhodná, protože morče ji snadno vylije nebo se do ní namočí a může tak snadno prochladnout, v horším případě i dostat zápal plic. Vhodné jsou speciální napajedla. Prodávají je v chovproduktu a chovatelských potřebách, takové standardní stojí pár desítek korun. Nedoporučuji kupovat napajedlo příliš velké, protože v něm voda bude dlouho stát a začnou se tvořit řasy. (Pokud se řasy začnou tvořit, je třeba je co nejdříve odstranit.) Morče se z napajedla naučí velmi rychle pít.

Miska na granulované a sušená krmiva
Dostanete koupit v chovatelských obchodech, chovproduktu a hyperkmarketoch. Takové jídlo je pro morče důležité, protože obsahuje vitamíny, minerály a jiné doplňkové látky. Morčata ho většinou mají rády, ačkoli některé bývají prieberčivejšie a vybírají si z něj jen složky, což jim chutnají. V tom případě zkuste koupit jiný druh krmiva, je škoda, aby některá složka vyšla nazmar. Někdy se morče naučí jíst i to, co mu předtím nechutnalo. Jednoduše mu nevyměňujte ani nepřidávejte další krmivo, pokud bude mít v misce nějaké zbytky. Pokud by však potravu vytrvale odmítalo, ustupte a potravu Obměňte. Některé morčata jsou dost výběrčí, jiné jsou zase jako „kontejner“, snědí téměř všechno. Zda má morče dost minerálů a vitamínů zjistíte i podle krásné lesklé srsti. Nepřehánějte to však s množstvím krmiva (hlavně pokud máte morče-„kontejner“). Zejména z tohoto krmiva velmi snadno přibere – a tučné morče je více ohroženo chorobami. (Můžete si přečíst příběh mé Fifinka, která na to doplatila životem.) Jedno morče by mělo denně dostat maximálně nevelkou hrst granulovaného a sušeného krmiva. Pokud se vám zdá i tak příliš tučné, určitě nasaďte dietu. Omezujte hlavně tento druh krmiva, ne čerstvou zeleninu a ovoce.

Hobliny
Na dno klece doporučuji vložit nejdříve igelit, aby se lépe čistila. Něj nasypeme hobliny, které se běžně dají koupit v chovatelských obchodech, chovproduktu i hypermarketech. Neměly by obsahovat velmi drobné částí (jako prášek), jinak z nich morče může dostat zánět očí. Pokud se vám hobliny, které jste koupili, nezamlouvají, jděte do jiného obchodu. Momentálně prodávají i různé aromatizované hobliny (- citrónové, pomerančové a jiné). Já jsem je koupila jen jednou, od té doby dávám přednost obyčejným jednak proto, že vůně vydrží jen velmi krátce, ale také proto, že nemohu vědět, zda morčatům mně sympatická vůně také voní, nebo je jim spíše nepříjemná. Dalším důvodem je cena – aromatizované hobliny jsou asi o 10 korun dražší.
Klec by jim měla pravidelně čistit, musíte sami odhadnout, kdy je to nutné. Netřeba čekat, dokud klec bude velmi znečištěná, protože nejenže pak páchne, ale i morčata mohou dostat snadno z nečistoty různé nemoci či záněty. Intervaly mezi čištěním jsou různé, záleží to na velikosti klece, od toho, kolik zvířat se chová v ní najednou, a také na tom, zda je léto nebo zima (v létě spíše páchnou).

V prodeji najdete i podestýlku vyrobenou z kukuřice. Pokud se rozhodnete koupit ji, důkladně prohlédněte celý sáček, zda v něm nejsou zabydlené moly. Nekupujte jí hodně do zásoby, právě z toho důvodu, že i u vás doma se do ní mohou nastěhovat.

Seno
[2] Seno je pro morčata velmi důležité, musí ho mít pravidelně. Jeho nedostatek se nejdříve projeví tím, že morčeti se začnou vytvářet v srsti lysiny. Proto nikdy tuto složku nezanedbávejte a dbejte o to, aby mělo morče vždy seno k dispozici. Některé klece mají přihrádku na seno, má to výhody v tom, že morče si ho nezašpiní výkaly a močí. Nevýhoda je v tom, že seno ve velkém vypadává i ven z klece a je kolem ní stále nepořádek. Kromě toho – některé morčata jsou velmi hravé, rady do přihrádky vyskakují a riskují tím úraz. V takovém případě mu přihrádku raději odstraňte a sežeňte mu jinou „hračku“. Většinou postačí, pokud svému rošťák pořídíte domek, morčata se do něj velmi rády nejen schovávají, ale na něj i vyskakují. Seno je možné dávat i přímo na dno klece, tehdy však podávejte vždy jen menší množství a pravidelně ho doplňujte a obměňujte, aby si ho morče neznečišťovali výkaly a močí.

Krmivo
[3] Více v kapitole Péče – Strava .

Domek
Ve volné přírodě se morčata nemají jak bránit před nepřáteli, jejich jedinou záchranou je útěk a skrýš. Naše domácí morčata už nejsou zdaleka tak rychlé jako ty divoké, ale stále mají v sobě zakořeněnou potřebu skrývat se, a to i tehdy, když žijí s dobrými lidmi a necítí kolem sebe žádné nebezpečí. Měli byste proto přihlédnout i na tuto jejich potřebu a pořídit jim domeček. Nedávejte jim ho však hned na začátku, dokud si na vás ještě nepřivykli, protože v něm budou stále schované a ani si na vás tak snadno nepřivykne. Když se vás už přestanou bát a nechají se pohladit aniž splašeně běhali po kleci, když vám budou žrát z ruky, je načase, abyste splnili i tuto jejich potřebu. Domeček by měl mít nejlépe rovnou střechu, protože morčata velmi rády něj vyskakují a sledují z něj okolí, což při domku se šikmou střechou nemohou. Nejlepším materiálem je dřevo – příp. jiný netoxický materiál. Co se týče dřeva, domek má jen omezenou životnost, protože o pár let nasákne močí a bude třeba pořídit nový. Pokud se rozhodnete domek vyrobit sami, nepoužívejte hřebíky, morče by se mohlo poranit. Pozor však dávejte i na lepidla, většina z nich je toxická. Protože morčata jsou hlodavci, budou hlodat i domek, kromě toho i výpary z lepidla by jim vážně uškodili. Nejideálnější řešení je domek-skládačka, takový dostanete i koupit. Pokud se rozhodnete udělat na něm i okénko, doporučuji provést dostatečně velké na to, aby jím přelezli i dospělé morče. Samozřejmě, dávejte pozor na třísky, dřevo nesmí být třískové! Za dřevěný domek zaplatíte v obchodě 100, – (a více) korun. Když však uvážíte, že vydrží několik let, není to velká investice.
[4]

Satellite dishes are very easy to self-install and if you’r considering installing this dish on your own you should read how to install your satellite dish antenna . A professional satellite dish installer will take care of everything se you won’t concern yourself with what it takes to get optimum dish network satellite dish signal strength.
[5] [6] [7] [8]

References

  1. ^ napajedlo (www.morcata.sk)
  2. ^ Seno (www.morcata.sk)
  3. ^ Krmivo (www.morcata.sk)
  4. ^ Domek (www.morcata.sk)
  5. ^ Satellite dishes (www.internetlion.com)
  6. ^ satellite dish antenna (www.internetlion.com)
  7. ^ satellite dish installer (www.internetlion.com)
  8. ^ dish network satellite dish (www.internetlion.com)

Bing: krmivo (seurce)

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.